5 Strategii Dotyczących Rozwoju Osobistego, Które Mogą Ci Się Przydać

Strategia rozwoju osobistego jest powiązana z budową marki osobistej oraz zjawiskiem personal branding, bez ściśle zaplanowanej strategii nie jesteśmy w stanie zaplanować kolejnych etapów budowy marki osobistej na bardzo konkurencyjnym rynku pracy. Jasna wizja powinna ułatwić drogę do celu.

Po przeczytaniu kilku książek na temat rozwoju zauważyłem, że duża część jest podobna i zawiera podobne techniki. Nauka dla samej nauki moim zdaniem jest bez sensu. Wiedza niewykorzystywana w praktyce jest bezużyteczna, zachęcam Cię do natychmiastowej implementacji i weryfikacji czy dana technika może Ci się przydać.

5 Strategii Rozwoju Osobistego, Które Mogą Ci Się Przydać

1. Cele SMART

Idealnym sposobem do wyznaczania celi jest metoda SMART. Powyższa metoda pozwala formułować cele zgodnie z określonymi zasadami. Skrót pochodzi od angielskich słów specific (specyficzne), measurable (mierzalne), attractive (atrakcyjne), realistic (realistyczne), time based (umieszczone w czasie). Wyżej wymieniona metoda bardzo dobrze sprawdza się w każdego typu celach oraz pomaga w formułowaniu celów związanych z personal brandingiem. Strategia SMART jest polecana i wymieniana w wielu artykułach i książkach biznesowych.

Wyżej opisana strategia polega na wyznaczeniu rzeczywistych i realnych celi, czyli w pierwszej kolejności powinno wyznaczyć się pierwszy, minimalistyczny cel, który łatwo osiągnąć. Warto zauważyć, iż dzięki wyżej przytoczonej technice w łatwy sposób można ocenić i zweryfikować czy wyznaczone zadanie jest odpowiednie i czy powinno być w dalszym ciągu realizowane. Jednym z najważniejszych czynników, aby osiągnąć sukces w stworzeniu przedsiębiorstwa i marki osobistej jest rutyna oraz zaplanowany system, dodatkowo droga do wyznaczonego celu powinna sprawiać przyjemność.

2. Metodologia Getting Things Done

W rozwoju osobistym pomaga również metoda Getting Things Done opracowana przez Davida Allena autora książki Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności. Jedną z podstawowych zasad powyższej metodologii jest zasada 2 minut, która polega na niezwłocznie wykonywaniu czynności, które jesteśmy w stanie zrobić od razu i trwa to krócej, niż 2 minuty.

Raz w tygodniu powinien być wykonywany przegląd tygodniowy zadań, które należy wykonać lub przydzielić do odpowiedniej kategorii. System pozwala na uporządkowanie wszystkich bieżących spraw i przeniesienie ich do odpowiednich kategorii. Założeniem GTD jest przeniesienie wszystkich myśli, celów, zadań do wykonania do systemu. Przeniesienie wszystkich myśli, spraw do systemu pozwala zajmować się odpowiednimi działaniami w odpowiednim czasie. W innym przypadku sprawy są ciągle w tle i nie są widoczne postępy.

3. System zarządzania zadaniami

Aplikacja, która może być wykorzystywana do codziennego zarządzania tym systemem to Todoist, w której użytkownik jest w stanie zapisać wszystkie swoje zadania i podzielić je na projekty. Wyżej wymieniona aplikacja idealnie wpisuję się w metodologie Getting Things Done. Program jest dostępny na wszystkich popularnych platformach oraz działa w przeglądarce internetowej. Podstawowa wersja aplikacji jest dostępna za darmo.

4. Metoda Pomodoro

Technika, która również jest pomocna w rozwoju osobistym i w sprawnym wykonywaniu zadań to technika Pomodoro, której autorem jest Francesco Cirillo. Technika polega na pracy w określonych ramach czasowych maksymalnie produktywnie, czyli praca jest podzielona na ramy czasowe (25 minut), po każdej sesji następuje 5 minut przerwy, natomiast po 4 sesjach 15 minut przerwy.

W tej technice chodzi o maksymalne skupienie się na wykonywanym zadaniu przez 25 minut. Technika pomaga w skupieniu się i produktywnej pracy. Aplikacja, która jest pomocna w stosowaniu tego systemu pracy to Focus Keeper.

5. Bonus – rady i tipy z książki Narzędzia tytanów (Tim Ferris)

Idealnym przykładem książki, w której jesteśmy w stanie znaleźć porady dotyczące rozwoju osobistego i kształtowania marki osobistej jest książka Narzędzia tytanów Taktyki, zwyczaje i nawyki milionerów, ikon popkultury i ludzi wybitnych. W wyżej wymienionej książce przytoczono szereg porad, taktyk oraz strategii ludzi sukcesu, którzy zbudowali swoje przedsiębiorstwa lub odnieśli w życiu sukces. Książka została podzielona na trzy główne części dotyczące zdrowia, bogactwa oraz mądrości. W każdej części znajdują się wywiady, porady, praktyczne zasady, jakie są stosowane przez ludzi sukcesu.

Jedną z porad zamieszczonych w książce jest uczestnictwo w jak największej liczbie spotkań w firmie. Porada została opisana przez Chrisa Sacca, który jest inwestorem oraz założycielem funduszu inwestycyjnego venture capital Lowercase Capital. Chris podczas pracy w Google jako szef działu przedsięwzięć specjalnych uczestniczył w spotkaniach firmy, nawet gdy nie był na nie zaproszony, po prostu oferował pomoc i tworzenie notatek dla innych osób.

W rozwijaniu swojej marki osobistej ciekawym spostrzeżeniem podzielił się znany przedsiębiorca i inwestor Pether Thiel. Przedsiębiorca sugeruje, że nie warto czekać z zaczynaniem przedsięwzięcia lub zmianą swojego życia, zmiana nie musi trwać długo, warto wziąć pod uwagę skróceniu okresu potrzebnego na dokonanie odpowiedniej zmiany.

P.S. Serdecznie polecam tę książkę, jedna z moich ulubionych 🙂

Podsumowanie

Strategie rozwoju osobistego są ważne, bo pomagają nam aktywnie działać w swoim życiu. Warto zauważyć, że nauka dla nauki jest bez sensu, po przeczytaniu artykułu, książki od razu wdrażać strategię i techniki w naszym życiu.

Jeśli masz chwilę, napisz komentarz, jak mogę Ci jeszcze pomóc lub czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć o IT, marketingu, produktywności. Zachęcam również do zapisania się na newsletter, w którym prześlę Ci raz w tygodniu wartość w postaci ciekawych tekstów, tematów oraz inicjatyw związanych z IT. Stay tuned!

Bonus nowa grupa „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku

pierwsze kroki w it grupa facebook

Zapraszam również do dołączenia do nowej grupy „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku – https://www.facebook.com/groups/847327302453321 #łączmysię ;-). Grupa ma na celu zrzeszać i wspierać osoby, które chcą się przebranżowić do branży IT. Serdecznie polecam szczególnie osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej o branży.

Grupa ma na celu stworzenie społeczności użytkowników, którzy wspierają się podczas przebranżowienia, pomagają sobie nawzajem w zdobyciu pierwszej pracy w IT. Zależy mi, aby ta pomoc była wartościowa, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dołączysz? 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, polecam:

Posts created 24

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top