7 powodów, dlaczego branża IT jest najgorsza do pracy w Polsce

najgorsza branża IT
IT

Pamiętam, jak zaczynałem proces przebranżowienia, pracowałem w całkowicie innej branży i szukałem pracy w IT. Nie było to łatwe, byłem w miejscu, w którym Ty jesteś teraz, ale się udało. Po serii wpisów o e-marketingu wracam do głównego tematu bloga, czyli IT. Wpisy są przygotowywane dla Was, mają Wam pomóc w tej trudnej drodze zmiany branży lub znalezienia pierwszej pracy w IT niezależnie czy chcesz pracować na wsparciu, być programistą czy być testerem lub analitykiem.

W poprzednim wpisie wychwalałem branżę IT, tutaj link, w tym postaram się podejść do niej trochę bardziej krytycznie. Celowo tytuł nawiązuję do skrajności. Nie chce Cię zniechęcać do IT, wręcz przeciwnie 😉 Mimo to uważam, że czasami warto krytycznie spojrzeć na różne sprawy i przeanalizować plusy i minusy danej sytuacji. Dla jasności ja uwielbiam pracę w IT, o czym pisałem w pierwszym wpisie i nie zamieniłbym tej branży na inną, w tej pracy czuję się jak ryba w wodzie. Artykuł ma na celu tylko i wyłącznie pokazać również inny punkt widzenia. Ok, koniec gadania, przejdźmy do mięsa, czyli wpisu.

7 powodów, dlaczego branża IT jest najgorsza do pracy w Polsce

1. Ciągła nauka i zmienność technologii

thumbnail_large-1.jpg (550×413)

Ucz się, ucz, nauka to potęgi klucz. 🙂 Co do IT to wygląda to tak, że ze względu na zmienność technologii, systemów, oprogramowania powinno się kształcić cały czas. Można do tego podejść na kilka sposobów. Potraktować ten minus jako wyzwanie, zmiana jest ciągłym elementem, minęły już czasy naszych rodziców, którzy niejednokrotnie pracowali w jednej pracy przez całe życie. W tej chwili zmiana pracy następuje częściej (nie bierz tego za pewnik to tylko moje subiektywne zdanie).

Z drugiej strony można na to spojrzeć, że nigdy nie będziesz się nudzić (co jest ogromnym plusem). Ciągłe wyzwania, problemy, awarię nie pozwolą Ci się nudzić, uwierz mi. Inne działy często nie rozumieją, że to całe mistyczne IT jest tak zarobione. Czy to ściema? Chyba nie, przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia. Nie jest tak, że musisz się codziennie uczyć nowych rzeczy, zmiany nie występują tak często w projektach, ale czasami warto być na bieżąco.

2. Niekończące się problemy

thumbnail_large.jpg (550×379)

Klasyka, ciągłe awarie, praca pod dużym stresem to czasami codzienność w tej branży. Opóźnienia, oczekiwanie biznesu na efekty od razu. To wiążę się z dużą intensywnością w pracy, szczególnie jeśli jest źle zarządzane przez menedżera. Każdy dzień to nowe problemy, wyzwania, dla części osób to może być dołujące.

Wiele osób w innych branżach jest przyzwyczajona do pracy od 8 do 16 bez presji. Niestety często w IT tak to nie wygląda. Presja jest praktycznie zawsze, oczywiście wszystko zależy od kultury firmy, w której pracujesz, w różnych miejscach wygląda to różnie. Ja uwielbiam takie środowisko dla mnie to plus.

3. Nadgodziny

thumbnail_large.jpg (550×362)

Często przy różnego rodzaju awariach wypada zostać po godzinach i domknąć sprawę do końca. Wiem, że to słabo wygląda, równowaga między życiem prywatnym a służbowym znika. To jest ewidentny minus pracy w branży. Nie występuje to w każdej firmie, ale często np. przy wdrożeniach wymagane jest praca w godzinach nadliczbowych – to są wyjątkowe sytuacje.

Często wdrożenia są przeprowadzane poza godzinami pracy użytkowników, często są to godziny, w których Ty też nie będziesz pracować. Systemy, strony, aplikacje są dostępne w sieci 24/7. Takie wdrożenia i niedostępności są wcześniej planowane. Nadgodziny często występują w branży, ale też nie ma ich tak dużo, wdrożenia trwają często krócej niż 1 godzinę.

4. Odpowiedzialność za system

thumbnail_large.jpg (550×367)

Jeśli jesteś administratorem, developerem często jesteś odpowiedzialny za dany system w firmie. To jest duża odpowiedzialność, szczególnie jak coś nie działa lub źle działa. Duże systemy finansowe obracają ogromnymi kwotami, jeden błąd może spowodować duży problem dla organizacji. Dlatego odpowiedzialność może być wadą oraz zaletą, zależy, jak będziesz czuł się w tej roli. Pisałem o tym we wpisie o umiejętnościach w IT – sprawdź link.

5. Dyżury i dyżury 24/7

thumbnail_large-1.jpg (550×367)

W przypadku utrzymania często występują dyżury 24/7. W razie awarii telefon dzwoni i należy zareagować w odpowiedni sposób. Znam osoby, które w nocy musiały budzić się i weryfikować czy wszystko jest ok, przykładem mogą być duże corowe systemy bankowe, które muszą być dostępne 24/7. Oczywiście takie dyżury są dodatkowe płatne, ale czasami to może być męczące. Szczególnie nocne awarie. Moim zdaniem jest to minus, jeśli jest to bardzo absorbujące.

6. B2B i brak urlopu

thumbnail_large-1.jpg (550×367)

Często pracownicy w sektorze IT mają do wyboru tylko kontrakt, czyli umowę B2B. To może być uciążliwe dla kobiet, które poprzez kontrakt nie mają ochrony związanej z macierzyństwem jak w przypadku umowy o pracę. B2B to często większe stawki niż w przypadku umowy o pracę. Ryzyko jest takie, że możesz być zatrudniony tylko na dany projekt, a potem nie wiadomo. B2B to też często brak urlopu, czyli stawką godzinową rekompensujesz sobie urlop. Ja pracowałem zarówno na B2B i na umowie o pracę, cenie sobie obydwie formy współpracy.

B2B to oczywiście sporo zalet, planuję o tym oddzielnym wpis, dowiesz się o nim wkrótce.

7. Ciągłe oferty od rekruterów…

tl.jpg (550×367)

Ostatni punkt, trochę z przymrużeniem oka… 🙂

Z doświadczeniem i dobrym profilem na linkedin statystycznie będziesz dostawał kilka ofert w miesiącu i nie dotyczy to tylko programistów, a praktycznie wszystkich specjalności. Obecnie jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów w branży, pandemia tylko to przyśpieszy. Wszechobecna praca zdalna, oprogramowanie, umiejętności cyfrowe w najbliższym czasie będą niezbędne.

Ostatnio czytałem raport Microsoftu, w którym była informacja, że w branży nowych technologii będzie 5 razy więcej pracy, niż jest obecnie teraz. Link do raportu. To chyba mówi wszystko – nie czekaj, dołącz do cyfrowej rewolucji i zdobądź kompetencje przyszłości i nie martw się o swoją pracę.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wpis dostarczył Ci wartość i powyższa lista pozwoli nabrać Ci trochę dystansu do procesu zmiany branży. Bardzo dziękuje Ci za przeczytanie i poświęcony czas. Jeśli masz chwilę, napisz komentarz, jak mogę Ci jeszcze pomóc lub czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć o branży IT. Zachęcam również do zapisania się na newsletter, w którym prześlę Ci raz w tygodniu wartość w postaci ciekawych tekstów, tematów oraz inicjatyw związanych z IT, produktywnością, biznesem, marketingiem online, rekrutacją oraz technologią. Stay tuned!

Bonus nowa grupa „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku

pierwsze kroki w it grupa facebook

Zapraszam również do dołączenia do nowej grupy „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku – https://www.facebook.com/groups/847327302453321 #łączmysię ;-). Grupa ma na celu zrzeszać i wspierać osoby, które chcą się przebranżowić do branży IT. Serdecznie polecam szczególnie osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej o branży.

Grupa ma na celu stworzenie społeczności użytkowników, którzy wspierają się podczas przebranżowienia, pomagają sobie nawzajem w zdobyciu pierwszej pracy w IT. Zależy mi, aby ta pomoc była wartościowa, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dołączysz? 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, polecam:

Posts created 24

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top