Branża IT, IT, wszędzie IT… w mediach od jakiegoś czasu jesteśmy w stanie przeczytać, że branża IT jest rajem dla pracowników. Czy tak naprawdę jest? Przekonajmy się.

Dlaczego branża IT jest tak atrakcyjna? Z roku na rok jest coraz większe zapotrzebowanie na specjalistów, z moich obserwacji wynika, że praktycznie każda firma, która ma styczność z technologią, boryka się z problemem niedoboru kadr. W wielu firmach projekty nie są realizowane na czas, bo po prostu brakuje ekspertów. Coraz więcej projektów jest odkładanych i nierealizowanych, bo nie ma kto tego realizować.

Jeśli masz dość nudnej pracy lub w branży, w której pracujesz, nie ma żadnych perspektyw, to warto zastanowić się nad swoją przyszłością. Tutaj jest szansa dla Ciebie, 2020 rok to idealny czas, aby się przebranżowić z innej branży, w której nie masz takich benefitów. Na blogu pomogę Ci zmienić branżę oraz przebranżowić się na specjalistę w branży. Zapraszam również do wpisu o wadach pracy w IT, jest to spojrzenie na pracę w tej branży z innej strony.

7 Powodów, Dlaczego Branża IT Jest Najlepsza Do Pracy W Polsce

1. Cyfryzacja to przyszłość.

Wszędzie w mediach trąbią, że cyfryzacja to przyszłość, internet, komputery, tablety, smartfony, wszyscy mają do nich dostęp. To prawda cyfryzacja, nowe technologie to przyszłość. Obecnie wszędzie, praktycznie w każdej branży mamy coraz więcej systemów informatycznych, ktoś musi je obsłużyć, utrzymać, rozwijać. Tu z pomocą przychodzą specjaliści z branży IT.

Często w mediach możemy znaleźć informacje, że w branży brakuje tylko programistów. To mit! W branży zapotrzebowanie jest nie tylko na programistów, ale na innych specjalistów, którzy pracują na wsparciu użytkowników, analityków biznesowych, testerów, administratorów, scrum masterów, specjalistów od sieci komputerowych, konsultantów, rekruterów itp. W całym IT brakuje ekspertów, branża IT to nie tylko programiści. Projektując swoją karierę na nowo, warto to pamiętać, aby tu pracować, wcale nie musisz znać się na programowaniu. To jest jeden z mitów, jak ja zaczynałem pracować, nie umiałem odróżnić Java od JavaScript 😉 (ach te żarty IT, których nikt nie rozumie poza nami nerdami…)

Abstrahując od tego, że brakuje specjalistów, te wszystkie systemy trzeba utrzymać i wspierać użytkowników, nadal ktoś musi to robić. Wierzę, że tym artykułem zdołam Cię przekonać, że warto zacząć, trochę poczytać o branży, która jest w stanie wiele zaoferować. Z pewną wiedzą, umiejętnościami, pracą uważam, że każdy jest w stanie się przebranżowić.

2. Wynagrodzenie oraz konkurencyjne zarobki względem innych branż.

Kwestia wynagrodzenia jest istotna dla każdego z nas. Pieniądze są ważne w naszym życiu. Branża IT początkującym oferuję całkiem fajne wynagrodzenie, często umowę o pracę oraz dodatkowe benefity w postaci prywatnej opieki medycznej, karty multisport czy chill roomów w pracy.

Najważniejszą kwestią jest wynagrodzenie, które na starcie jest konkurencyjne względem innych branż. Może próg wejścia jest trochę większy, niż w innych branżach, ale moim zdaniem warto spróbować. Żyje się raz, nie masz nic do stracenia. Często zarobki zaczynają się od kwot 4-5 tysięcy zł brutto.

Warto zauważyć, że zdobywając nowe doświadczenie, jesteśmy w stanie bardzo szybko zwiększyć swoje zarobki. Programista jest w stanie dojść do poziomu senior developera w ciągu kilku lat. Szczerze mówiąc, nie znam innego sektora, w którym tak szybko można awansować.

3. Praca sama szuka Ciebie.

Jeśli masz doświadczenie, umiejętności, kilka projektów, dobry profil na Linkedin praca sama szuka Ciebie. Jeśli nie wierzysz, spytaj kilku specjalistów z doświadczeniem, zapewne dostają kilka ofert miesięcznie. Branża IT jest rynkiem pracownika, dobry specjalista jest w stanie często zmieniać pracę, wybierając coraz to nowsze, ciekawe projekty.

Takie możliwości są szczególnie w dużych miastach wojewódzkich takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Jest to ogromny plus, jeśli masz umiejętności i doświadczenie nie musisz się martwić o kolejne projekty. To jest ogromna zaleta oraz większa stabilizacja zawodowa względem innych sektorów gospodarki.

4. Możliwość pracy zdalnej.

Praca zdalna, praca zdalna, jaka to super jest praca zdalna. Tak na poważnie, praca zdalna ma wiele zalet, oszczędzamy czas i pieniądze na dojazdy. Jeśli w domu mamy oddzielny pokój na swoje biuro praca zdalna może być bardzo efektywna, bo mamy ciszę i spokój, nie ma rozmów w tle, innych pracowników, praca zdalna pozwala na większe skupienie i efektywniejsze wykonywanie zadań.

HomeOffice jest spoko, jak musimy coś załatwić na mieście, zostać przymusowo w domu w awaryjnej sytuacji itp. Jeśli mieszkasz poza miastem, tracisz godziny na dojazd, praca zdalna może być dla Ciebie wybawieniem, w ciągu roku będziesz w stanie zaoszczędzić kilkaset godzin.

5. Nie musisz mieć wykształcenia kierunkowego.

Ogromnym plusem w branży IT jest brak wymogu wykształcenia kierunkowego, oczywiście takie wykształcenie jest mile widziane, ale często nie jest wymagane. W związku z niedoborem kadr liczą się głównie umiejętności kandydata.

Umiejętności każdy jest w stanie nauczyć się z internetu, jest masa darmowych materiałów, które pomogą Ci się przebranżowić. Studia informatyczne inżynierskie to ok. 4 lata. W IT 4 lata to przepaść, technologia poszła do przodu. W tej chwili z miesiąca na miesiąc przybywa coraz to więcej technologii, nowych frameworków, rozwiązań, nawet będąc specjalistą bardzo ciężko być ze wszystkim na bieżąco.

Studia są potrzebne, bo dają solidne podstawy i inżynierskie podejście do problemów, ale nie są niezbędne do uzyskania pracy w IT. Sam nie skończyłem studiów informatycznych (zaliczyłem 1 semestr), a pracuję od ponad 5 lat w IT. Wielu moich kolegów również nie ma wykształcenia kierunkowego, a odnajduje się z sukcesem w tej branży. Warto zauważyć, że to nie jest branża prawnicza czy medyczna, gdzie bez dyplomu ukończenia studiów nie jesteś w stanie planować kariery.

6. Ciekawe, ambitne projekty i zadania.

To jest mój ulubiony punkt. Uważam, że praca w branży IT nie jest nudna. Moim zdaniem to idealne miejsce dla osób, które uwielbiają rozwiązywać problemy (wiem, bo jestem taką osobą). Swoją drogą uważam, że jest to jedna z najważniejszych umiejętności w życiu, czyli nietworzenie nowych problemów, a rozwiązywanie problemów. To jest bardzo istotne w pracy, szczególnie w branży IT.

Na swojej drodze w kilku projektach spotkałem wielu fantastycznych i utalentowanych ludzi. Bardzo dużo nauczyłem się od nich, za co jestem wdzięczny. Większość ludzi, z którymi realizowałem różne projekty to mega utalentowane osoby, to jest ogromny plus, że w tej branży jesteś w stanie pracować z ambitnymi ludźmi.

Realizowanie projektów na skalę ogólnopolską lub ogólnoświatową jest cennym doświadczeniem. Styczność z ludźmi z różnych kultur pozwala poznawać różne podejście do skomplikowanych problemów.

7. Dostęp do projektów na całym świecie.

Jeśli znasz język angielski, jesteś w stanie pracować zdalnie na całym świecie. Szczególnie taką możliwość mają programiści, którzy są w stanie świadczyć swoje usługi na całym świecie. Swoją drogą znajomość języka angielskiego jest bardziej must have niż nice to have.

Czytanie dokumentacji, googlowanie problemów po angielsku jest na porządku dziennym. Moja sugestia ucz się również języka angielskiego, masa wartościowych książek i kursów jest dostępnych w internecie tylko w tym języku.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że przybliżyłem Ci specyfikę branży IT. Jeśli masz chwilę, napisz komentarz, jak mogę Ci jeszcze pomóc lub czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć o IT. Zachęcam również do zapisania się na newsletter, w którym prześlę Ci raz w tygodniu wartość w postaci ciekawych tekstów, tematów oraz inicjatyw związanych z IT. Stay tuned!

Bonus Klub Instajob – społeczność na Discord

pierwsze kroki w it grupa facebook

Zapraszam również do dołączenia do Klubu Instajob, czyli naszej społeczności na Discord (dostęp do społeczności jest wysyłany po zapisie do newslettera). Dołączyć można poprzez stronę główną lub pod artykułem #łączmysię ;-). Społeczność ma na celu zrzeszać i wspierać osoby, które chcą się przebranżowić do branży IT. Serdecznie polecam szczególnie osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej o branży.

Społeczność ma na celu zebranie użytkowników, którzy wspierają się podczas przebranżowienia, pomagają sobie nawzajem w zdobyciu pierwszej pracy w IT. Zależy mi, aby ta pomoc była wartościowa, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dołączysz? 😉

Nasza społeczność:

  • jest darmowa
  • mocno rośnie
  • możesz spytać o wszystko, co związane z IT
  • można znaleźć info i nowinki z branży

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, polecam:

author image

About Marcin Boroch

Powiązane posty

Rola oprogramowania w tworzeniu strategii marketingowej firmy w internecie
grupa-facebook
marka osobista