Lista Miejsc, Gdzie Rozwiniesz Swoje Umiejętności Techniczne W IT

Lista Miejsc, Gdzie Rozwiniesz Swoje Umiejętności Techniczne W IT

Kiedy szukałem swojej pierwszej pracy w IT, zastanawiałem się, gdzie mogę rozwinąć swoje umiejętności. Wtedy nie było aż tylu portali co teraz lub były mniej rozwinięte, ale i tak udało się znaleźć wartościowe materiały. Lista miejsc przedstawionych w artykule pomoże Ci rozwinąć Twoje umiejętności.

Jestem fanem miejsc, w których nie tylko oglądasz filmiki, lekcje, ale też aktywnie działasz, czyli możesz napisać trochę kodu, wykonać jakieś zadanie lub jakiś case, lab. Moim zdaniem na takich portalach najwięcej wyniesiesz w praktyce. Wiedza teoretyczna jest potrzebna, ale nie wykorzystana w praktyce szybko nam ucieka.

Lista Miejsc, Gdzie Rozwiniesz Swoje Umiejętności Techniczne W IT

Osobiście bardzo dużo nauczyłem się z portali, gdzie byłem w stanie kodować w różnych językach programowania na podstawie prostych zadań. Na części z tych portali jest możliwe kodowanie od podstaw i pisanie prostych skryptów, które pozwalają oswoić się z danym językiem.

Pisanie i nauka w praktyce jest najbardziej wartościowa. Od razu możesz przetestować swoje umiejętności. Poniżej lista miejsc, które mi pomogły, mam nadzieję, że pomogą również Tobie.

1. Codecademy

Super portal, na którym uczyłem się podstaw HTML, CSS, JavaScript i SQL. To był chyba jeden z pierwszych tego typu portali, gdzie można było kodować bezpośrednio z przeglądarki. Po lewej stronie ekranu krótki opis zadania po prawej coś symulującego IDE.

Generalnie na codecademy będziesz w stanie nauczyć się podstaw kilku języków programowania. Uważam, że to jeden z najlepszych serwisów jeśli chodzi o rozpoczynanie przygody oraz weryfikację czy to dobry kierunek dla nas (w tym przypadku programowanie). W tej grupie stron można jeszcze wymienić np. SoloLearn, Treehouse.

2. freecodecamp

Bardzo fajny serwis gdzie możesz nauczyć się podstaw html, css, javascript przy okazji tworząc swój własny projekt. Serwis działa na podobnej zasadzie co codecademy, czyli kodujemy na podstawie zadań w przeglądarce. Moim zdaniem jeden z najlepszych serwisów tego typu.

Portal jest bardzo popularny, swego czasu były nawet oddzielne grupy na facebooku oraz fora związane z tym projektem. Kilka lat temu udało mi się przejść cały proces, który jak pamiętam, był dosyć wymagający dla początkujących, ale dawał mega dużo frajdy i wiedzy.

3. Pluralsight

Bardzo dobre kursy i materiały video związane z dużą ilością technologii. Bardzo lubię ten serwis, co prawda nie jest tani, ale znajdują się tam wartościowe materiały. Oczywiście jest wersja próbna, gdzie można przejrzeć kurs i przejść jakąś ścieżkę.

W serwisie znajduję się przegląd kursów, szczególnie technicznych zawierających różne technologie. Sam przeszedłem kilkanaście kursów na tym portalu. Pluralsight ma kursy zebrane w konkretne ścieżki np. jeśli chcemy nauczyć się technologii Microsoft, możemy przejść całą ścieżkę. Podobnym serwisami z kursami są np. udemy, edx, coursera, LinkedIn learning.

4. Microsoft Academy / Microsoft Learn / Docs

Darmowy serwis Microsoft, w którym możesz rozwinąć swoje umiejętności związane z technologiami Microsoft. Portal podobnie jak Pluralsight ma kursy podzielone na ścieżki, np. związane z cloud computing, czyli z chmura Azure.

Autorskie kursy przygotowują również do zdania certyfikatów Microsoft, specjalnie przygotowane ścieżki ułatwiają przygotowanie się do egzaminu. Osobiście również przeszedłem kilka kursów tam i serdecznie polecam, kursy są na zasadzie learing by doing.

5. Linux Academy

Serwis podobny do Microsoft Academy, kursy oparte na learing by doing, czyli działaniu w praktyce. Jedyna różnica to jak sama nazwa wskazuje, kursy są związane z technologiami Linuxowymi, chociaż nie tylko bo obecnie w serwisie znajdziemy również technologie chmurowe, devopsowe, big data oraz security.

Z tego co pamiętam w tym serwisie były jakościowe materiały, przeszedłem kilka kursów i bardzo fajnie to wyglądało. Szczególnie kursy chmurowe, serdecznie polecam szczególnie osobom, które aspirują do zostania administratorem systemów lub aplikacji.

6. DataCamp

Portal dedykowany osobom, które chcą rozwinąć się w kierunku analityka danych, nie znam lepszego miejsca do nauki data science. Miałem szczęście, bo na swojej uczelni miałem do niego dostęp za darmo. Pamiętam, że udało mi się przerobić tam kilka kursów.

W serwisie również są dostępne kursy SQL, idealne na początek nauki, również fajne miejsce na pierwszy krok w świecie analizy danych. Jakościowe materiały są bardzo dobre, serwis działa na podobnej zasadzie co codecademy, czyli kodujemy i uczymy się poprzez naukę w praktyce, a nie tylko oglądanie tutoriali i czytanie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że wpis dostarczył Ci wartość i przetestujesz wymienione portale w praktyce. Bardzo dziękuje Ci za przeczytanie i poświęcony czas. Jeśli masz chwilę, napisz komentarz, jak mogę Ci jeszcze pomóc lub czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć o branży IT. Zachęcam również do zapisania się na newsletter, w którym prześlę Ci raz w tygodniu wartość w postaci ciekawych tekstów, tematów oraz inicjatyw związanych z IT, produktywnością, biznesem, marketingiem online, rekrutacją oraz technologią. Stay tuned!

Bonus nowa grupa „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku

pierwsze kroki w it grupa facebook

Zapraszam również do dołączenia do nowej grupy „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku – https://www.facebook.com/groups/847327302453321 #łączmysię ;-). Grupa ma na celu zrzeszać i wspierać osoby, które chcą się przebranżowić do branży IT. Serdecznie polecam szczególnie osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej o branży.

Grupa ma na celu stworzenie społeczności użytkowników, którzy wspierają się podczas przebranżowienia, pomagają sobie nawzajem w zdobyciu pierwszej pracy w IT. Zależy mi, aby ta pomoc była wartościowa, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dołączysz? 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, polecam:

Posts created 24

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top