W dzisiejszych czasach zdalna praca staje się coraz bardziej popularna. W dobie internetu szerokopasmowego jesteśmy w stanie pracować z każdego miejsca na ziemi co jest ogromnym plusem. Praca zdalna jest szczególnie popularna w branży informatycznej, gdzie nie liczy się czas wykonywania pracy a uzyskany efekt, szczególnie teraz w dobie koronawirusa i pandemii.

Dzięki pracy zdalnej członkowie zespołu są w stanie zaoszczędzić czas na dojazdy do pracy, który w dużych miastach może wynosić ponad godzinę w jedną stronę. Z jednej strony, efektywność pracownika, który nie jest zmęczony dojazdem powinna być wyższa. Z drugiej kontrola i monitoring jakości pracy nie mogą być prowadzone na bieżąco. Czy pracownik zajmujący się jednocześnie dzieckiem będzie tak samo efektywny i poświęcony wykonywaniu zadania? We wpisie oprócz porad przedstawię również jej zalety i wady.

Praca Zdalna Definicja i Porady, Które Zoptymalizują Twoją Pracę

W dobie gospodarki opartej na wiedzy oraz internetu przedsiębiorstwa mogą świadczyć usługi dla podmiotów z całego świata. Jedynym warunkiem jest doświadczenie, wiedza, umiejętności oraz znajomość języka angielskiego. Warto zauważyć, że Polska słynie z najlepszych informatyków na świecie, dzięki czemu Polskie przedsiębiorstwa informatyczne podbijają zachodnie rynki. Wyżej wymienione spółki świadczą usługi informatyczne dla nowo powstałych firm, startupów na zachodnich rynkach oraz dla przedsiębiorstw, które już działają na tych rynkach.

5 niezbędnych narzędzi pomagających w pracy zdalnej zostało opisanych we wcześniejszym artykule, serdecznie zapraszam do sprawdzenia. W organizacjach wirtualnych bardzo ważnym czynnikiem jest zaufanie pracowników, partnerów, którzy wykonują swoje zadania zdalnie. Wiele współczesnych nowoczesnych przedsiębiorstw powstaje i działa na rynku z sukcesem w formule gdzie współzałożyciele oraz pracownicy pracują zdalnie.

Przedsiębiorstwa dzięki wirtualizacji zyskują bardzo dużo, mogą maksymalizować zyski oraz redukować koszty. Firmy mogą również skorzystać z outsourcingu, czyli zlecać wykonywanie części procesów innym firmom lub podwykonawcą. Warto zauważyć, że dla wielu organizacji usługi informatyczne świadczą inne podmioty na podstawie umowy o współpracy (B2B).

Zalety i wady pracy zdalnej

Praca zdalna, niekoniecznie zespołowa, ma wiele zalet. Dla firmy, która wybiera taką metodę współpracy z pracownikami to przede wszystkim możliwość redukcji kosztów, np. pod kątem utrzymania lokalu czy opłat za energię elektryczną. To także możliwość stosowania elastycznego harmonogramu pracy, uwzględniającego czas i warunki miejsca, w którym przebywają poszczególni członkowie zespołu. Dla samego pracownika zdalna praca to przede wszystkim możliwość samodzielnego regulowania czasu pracy, a także sposób na zaoszczędzenie czasu (lub wykorzystanie go do pracy) przeznaczanego na dojazd do firmy, nie mówiąc już o kosztach, które takie dojazdy generują.

Niestety, są także i wady związane ze zdalną pracą. To przede wszystkim aspekt psychologiczny związany z tym, że wśród pracowników zanikają więzi międzyludzkie. Problemem jest także monitorowanie i kontrola osób pracujących zdalnie.

W przypadku pracy zespołowej wszystkie te czynniki, zarówno pozytywne, jak i negatywne, ulegają zwielokrotnieniu. W przypadku dużego zespołu osób oszczędności generowane w wyniku pracy poza biurem będą zauważalne. Natomiast ogromnym wyzwaniem będzie potrzeba poradzenia sobie z ograniczoną komunikacją międzyludzką. Osoby zajmujące się badaniem pracy zdalnej zwracają uwagę na to, że wiadomości tekstowe, połączenia konferencyjne nie są w stanie zastąpić normalnej komunikacji między osobami. Brakuje tutaj przede wszystkim mowy ciała.

Także tempo wymiany informacji w ramach zdalnej pracy zespołowej może być nieefektywne. Co z tego, że zespół dysponuje narzędziami np. do natychmiastowej komunikacji i wymiany danych, skoro osoby, do których adresowany jest przekaz, odpowiadają z opóźnieniem, czasem na tyle dużym, że uzyskanie jakiejkolwiek odpowiedzi nie ma już sensu, bo problem stał się nieaktualny lub rozwiązany w inny sposób. Przejdźmy zatem do mięsa, czyli do porad jak zoptymalizować Twoją pracę zdalną.

Usunięcie rozpraszaczy. 

W pracy zdalnej bardzo ważne jest usunięcie rozpraszaczy. Co mam na myśli? W domu jak to w domu zawsze jest coś do roboty. Idealnie byłoby mieć oddzielny pokój z zamkniętymi drzwiami przeznaczony tylko na biuro. Niestety nie wszyscy mają ten komfort.

Co możemy zrobić, aby usunąć wszelkiego rodzaju rozpraszacze? Warto prywatny laptop, tablet, smartfon odłożyć na bok i nie trzymać go obok służbowego komputera. Wtedy nie kusi nas, aby z niego skorzystać. Portale informacyjne, media społecznościowe… to brzmi zachęcająco, ale odrywa nas od głównego problemu. Następnie, aby wrócić, potrzebne jest ponowne skupienie i odnalezienie momentu, na którym skończyliśmy. Jest to bardzo uciążliwe.

Aplikacje

Jakie aplikacje mogą nam z tym pomóc? Jest kilka pozycji, które znacząco wpłyną na nasze działanie i wykonywanie zadań. Po pierwsze pomoże nam technika Pomodoro, czyli skupienie się na 1 zadaniu przez 25 minut. Bardzo fajnie działa, skutecznie eliminuje rozpraszacze. Fajnym narzędziem, które może pomóc jest dodatek do przeglądarki Chrome Forest: stay focused, be present:

Wtyczka pozwala na uruchomienie 25 minutowych sesji w trybie Pomodoro oraz usuwa rozpraszacze, czyli wszystkie strony, które zapisaliśmy na liście. Podczas 1 sesji użytkownik nie może skorzystać np. z Facebooka, Twittera lub innych wpisanych przez nas stron.

Bardzo fajne narzędzie, która pozwala wykorzystać tą technikę w praktyce. Osobiście korzystam z tej aplikacji na telefonie oraz w przeglądarce Chrome. Bardzo przydatna aplikacja.

Kolejną przydatną aplikacją jest usuwanie rekomendacji na YouTube, aby uniknąć rozpraszaczy, przykładem takiej wtyczki jest Hide Recommendations. Wtyczka pozwala ukryć rekomendację filmów np. podczas szukania rozwiązania jakiegoś problemu czasami trafiamy na YouTube, a następnie oglądamy kolejny film z rekomendacji, kolejny, kolejny i szukając rozwiązania problemu, kończymy na testach sprzętu.

Wtyczka pomaga skupić się na konkretnym zadaniu bez zerkania na YouTube, oglądamy tylko to co jest nam potrzebne. Takie serwisy są stworzone do tego, aby użytkownicy spędzali tam jak najwięcej czasu. Podobne zalecenia również można zastosować np. na Facebooku ukrywając całkowicie swojego walla. Sam od razu klikam unfollow jak ktoś udostępnia treści, które mnie nie interesują.

Kolejną fajną aplikacją jest oprogramowanie mierzące czas, jaki spędzamy na stronach internetowych, czyli Rooster. Fantastyczny soft, który pokazuję ile czasu spędzamy bezproduktywnie w internecie, po otwarciu nowej karty przeglądarki domyślnie wyświetla nam raport. Bardzo przydatna aplikacja, która pozwala uświadomić nam ile czasu tak naprawdę pracujemy.

Kolejna powiązana aplikacja to Toggle, która pozwala mierzyć czas pod konkretne zadanie. Super aplikacja, idealnie również nadaje się do techniki Pomodoro.

Wielozadaniowość, skupienie się tylko na 1 rzeczy. 

Z pierwszego punktu przechodzimy płynnie do drugiego, czyli wielozadaniowości. Zmora naszych czasów… Milion zadań do zrobienia, wszystko pilne, na już… Niestety jeśli skupimy się na kilku zadaniach naraz, żadne z tych zadań moim zdaniem nie zostanie dobrze zrobione. Sam się na tym często łapie, kilka kart w przeglądarce, przeskakuje z jednej do drugiej i tak naprawdę nie realizuję głównego zadania, tylko inne. Warto skupić się tylko na 1 zadaniu i doprowadzić je do końca.

Na koniec mój faworyt, czyli muzyka Deep Focus podczas pracy. Świetna rzecz, osobiście nawet podczas pisania artykułu korzystam z tego, w tle leci playlista na Spotify Lo-Fi Beats lub Deep Focus. Pomaga nastroić umysł do pracy i dzięki temu o wiele lepiej się pracuje, u mnie to się sprawdza fantastycznie, serdecznie polecam przetestować to u siebie. Nie trzeba wcale kupować dedykowanych aplikacji typu calm lub innych, w zupełności wystarczy konto premium na Spotify.

Podsumowanie

Praca zdalna w Polsce to rzeczywistość. Jest to temat kontrowersyjny, ponieważ idea ta ma tylu zwolenników, co przeciwników. Moim zdaniem, decydująca jest relacja konkretnego pracownika z firmą, osobowość i reszta zespołu. Istnieją przypadki firm, które działają z powodzeniem bez prowadzenia tradycyjnego biura. Z drugiej strony, wielu ludziom połączenia konferencyjne i wiadomości tekstowe nie są w stanie zastąpić kontaktu „na żywo” i może to wpływać negatywnie na komunikację.

Na rynku znalazło się miejsce dla wielu aplikacji umożliwiających i usprawniających pracę zdalną. Większość firm zdecydowała się wyspecjalizować w danej dziedzinie zdalnej pracy zespołowej. Facebook, Skype i Slack skupiają się na komunikacji, choć każda z firm oferuje nieco inne podejście do niej. Trello i Kalendarz Google kładą nacisk na podział zadań i rozliczanie z nich. Tymczasem Dropbox specjalizuje się w przechowywaniu i dzieleniu danymi. Większość rozwiązań jest ze sobą komplementarna i oferuje międzyplatformową integrację. Niektórzy gracze (Google) próbują oferować jak najbardziej kompleksowe rozwiązanie. Kalendarz Google to część pakietu Google Suite, w którym otrzymujemy również m.in. Google Drive (alternatywa dla Dropboxa) i pełny pakiet biurowy (Google Docs). Działając w ten sposób Google jest w stanie czerpać korzyści z uwięzienia klienta poprzez przyzwyczajenie i kompleksowe rozwiązanie, ale nigdy nie zaoferuje czegoś tak dopasowanego do potrzeb firmy, jak mniejsi specjaliści w danej dziedzinie.

Z dużą dozą pewności, uważam że na rynku jest miejsce dla wszystkich opisanych dostawców platform i wielu innych. Firmy oraz zadania zlecane zdalnie członkom zespołów różnią się znacznie i żadne nie jest identyczne. Dostawcy oprogramowania ułatwiającego pracę zdalną usiłują wyciągnąć z nich wszystkie cechy wspólne, ale znalezienie tego właściwego może wymagać nieco czasu poświęconego na badanie rynku.

Ogromną zaletą przedstawianych rozwiązań jest działanie w modelu freemium, czyli w każdym przypadku istnieje możliwość przetestowania kluczowych funkcjonalności platformy bez ponoszenia kosztów pieniężnych. Jeżeli firma będzie potrzebowała rozbudowanych funkcjonalności do realizacji zdalnych zleceń w wielu przypadkach wystarczy sięgnąć po rozbudowane plany premium.

Mam nadzieję, że wpis dostarczył Ci wartość i przetestujesz te porady i aplikacje w praktyce. Bardzo dziękuje Ci za przeczytanie i poświęcony czas. Jeśli masz chwilę, napisz komentarz, jak mogę Ci jeszcze pomóc lub czego jeszcze chciałbyś się dowiedzieć o branży IT. Zachęcam również do zapisania się na newsletter, w którym prześlę Ci raz w tygodniu wartość w postaci ciekawych tekstów, tematów oraz inicjatyw związanych z IT, produktywnością, biznesem, marketingiem online, rekrutacją oraz technologią. Stay tuned!

Bonus Klub Instajob – społeczność na Discord

pierwsze kroki w it grupa facebook

Zapraszam również do dołączenia do Klubu Instajob, czyli naszej społeczności na Discord (dostęp do społeczności jest wysyłany po zapisie do newslettera). Dołączyć można poprzez stronę główną lub pod artykułem #łączmysię ;-). Społeczność ma na celu zrzeszać i wspierać osoby, które chcą się przebranżowić do branży IT. Serdecznie polecam szczególnie osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej o branży.

Społeczność ma na celu zebranie użytkowników, którzy wspierają się podczas przebranżowienia, pomagają sobie nawzajem w zdobyciu pierwszej pracy w IT. Zależy mi, aby ta pomoc była wartościowa, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dołączysz? 😉

Nasza społeczność:

  • jest darmowa
  • mocno rośnie
  • możesz spytać o wszystko, co związane z IT
  • można znaleźć info i nowinki z branży

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, polecam:

author image

About Marcin Boroch

Powiązane posty

6 miejsc do nauki angielskiego
6 niezbędnych umiejętności w IT
Rola marki osobistej i wspólnika w tworzeniu wartości
najgorsza branża IT