Wywiad z Mateuszem Grzywińskim – autorem bloga rozmowapoangielsku.pl

wywiad
IT

Ostatnio język angielski zdominował wpisy na blogu. Dobra znajomość tego języka jest istotna, szczególnie w IT. Zaprosiłem do wywiadu Mateusza Grzywińskiego z bloga Rozmowa po angielsku, na blogu Mateusza znajdziesz mega wpisy dotyczące nauki angielskiego. Serdecznie polecam, naprawdę warto! Nie przedłużając, zapraszam do przeczytania poniższego wywiadu. Bardzo dziękuje Mateuszowi za podzielenie się swoją wiedzą. Zapraszam również do mojego wpisu z tipami odnośnie nauki tego języka na blogu Mateusza, link tutaj oraz do wpisu Mateusza na moim blogu o przygotowaniach do rozmowy kwalifikacyjnej link tutaj.

Przedstaw się proszę i napisz czym się zajmujesz.
Mam na imię Mateusz i pomagam przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku, prowadząc konsultacje oraz dodatkowo uczę jak przełamać barierę w mówieniu po angielsku. Prowadzę bloga rozmowapoangielsku.pl gdzie jest wiele artykułów dotyczących technik i niuansów jeśli chodzi o rozmowę o pracę po angielsku i mówienie po angielsku.

Dlaczego według Ciebie angielski jest bardzo ważny w IT?
Angielski obecnie jest niezbędny w każdej branży, jednak w IT gdzie dokumentacja jest często po angielsku, systemy są w tym języku, a nierzadko zespoły mają ludzi z innych krajów i podczas daily trzeba komunikować się w uniwersalnym języku. Obecnie pytanie nie brzmi czy jest potrzebny, ale jak rozwijać się, żeby angielski był łatwy w użyciu i jak płynnie się nim posługiwać.

Najlepsze Twoje rady jak uczyć się Angielskiego, aby pracować w IT?
To oczywiście zależy od tego, jaki element znajomości języka chcemy rozwijać, czy pisanie, mówienie, czytanie? Co do pisania, czytania, słuchania to zwykle nie jest to, aż taki problem, bo mogą nam pomóc translatory lub aplikacje takie jak grammarly kiedy piszemy, jednak jeśli chodzi o mówienie, w czym też ja się specjalizuje jeśli chodzi o naukę angielskiego, chyba nie ma innej efektywnej metody jak zacząć mówić, rozmawiać, nawet z kolegą z pracy, nie bać się błędów, lub jeśli nie mamy takiej możliwości, lub trochę się obawiamy reakcji innych na nasze próby mówienia, warto znaleźć nauczyciela, który jeden na jeden pomoże nam mówić w spokojnej i bezpiecznej atmosferze i z tego co ja widzę, często po kilku, kilkunastu takich lekcjach pewność siebie wzrasta i przychodzi ta płynność w mówieniu, nawet u introwertyków.

Jakie są najlepsze źródła do nauki samemu angielskiego według Ciebie?
Dobrze jest otoczyć się językiem i mieć z nim jak najwięcej kontaktu. Systematyczność w nauce jest niezbędna i jest wiele aplikacji, które w tym pomagają jak na przykład najpopularniejsza DuoLingo. Jednak patrząc też na to co mi pomogło być lepszym w mówieniu i rozumieniu po angielsku to seriale, i nie tylko oglądanie ich, ale oglądanie kilka razy tego samego serialu do takiego momentu, że praktycznie wiemy co za chwilę powie dany aktor. Dlatego warto znaleźć serial najlepiej komediowy, lekki, który nam w tym pomoże, ja osobiście lubię amerykański serial The Office, ale wiadomo, że każdy ma swój gust.

Mateusz Grzywiński, trener języka angielskiego oraz autor bloga Rozmowapoangielsku.pl

Jak przygotować się do rozmowy po angielsku w IT?
Dobrze przejść sobie przykładowe pytania na takiej rozmowie i odpowiedzieć wcześniej lub napisać sobie odpowiedzi. Jeśli masz ochotę, możesz sprawdzić 12 najpopularniejszych pytań, które przygotowałem wraz z opracowanymi odpowiedziami https://rozmowapoangielsku.pl/12pytan

Jest to jednak pierwsza część i warto jeśli czeka Cię ważna rozmowa o pracę i wiesz, że będzie po angielsku w całości lub części sprawdzić się w boju i umówić z kimś, lub ze mną (https://rozmowapoangielsku.pl/rozmowa-przez-skype/) na próbną rozmowę, sam przeprowadziłem wiele takich rozmów z moimi uczniami i widziałem jak fajne efekty to daje.

Dobrze jest otoczyć się językiem i mieć z nim jak najwięcej kontaktu. Systematyczność w nauce jest niezbędna i jest wiele aplikacji, które w tym pomagają jak na przykład najpopularniejsza DuoLingo. Jednak patrząc też na to co mi pomogło być lepszym w mówieniu i rozumieniu po angielsku to seriale, i nie tylko oglądanie ich, ale oglądanie kilka razy tego samego serialu do takiego momentu, że praktycznie wiemy co za chwilę powie dany aktor. Dlatego warto znaleźć serial najlepiej komediowy, lekki, który nam w tym pomoże, ja osobiście lubię amerykański serial The Office, ale wiadomo, że każdy ma swój gust.

Czy warto robić certyfikaty? Czy lepiej skupić się na praktycznej znajomości języka w IT?
Znam osoby, które skupiły się bardzo mocno na zdaniu egzaminu i musiały się uczyć teorii, gramatyki, która w zwykłym życiu nie przyda się zbyt mocno. Certyfikaty potwierdzają trochę to jak dobrze znasz cały język, formy gramatyczne, różne ozdobniki, i jeśli potrzebujesz certyfikatu do celów zawodowych i jest Ci on niezbędny, gdy na przykład wyjeżdżasz za granicę i pracodawca albo prawo wymaga od Ciebie takiego certyfikatu, to ma to sens. Jednak patrząc na praktykę rynku pracy, bardzo rzadko jest to warunek graniczny, bez którego nie dostaniesz danej pracy. Pracodawcy zależy na praktycznej umiejętności komunikacji niekoniecznie na samym papierku. Poza tym uczenie po egzamin jest bardzo pracochłonne, żmudne i jest ciężką pracą, i w większości przypadków lepiej ten czas i zaangażowanie poświęcić na uczenie się jak lepiej komunikować, mówić po angielsku. Na moim blogu napisałem artykuł właśnie o tym kiedy warto mieć certyfikat https://rozmowapoangielsku.pl/angielski-do-certyfikatu-vs-angielski-do-pracy/

Bonus nowa grupa „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku

pierwsze kroki w it grupa facebook

Zapraszam również do dołączenia do nowej grupy „Pierwsze kroki w IT / Początki w IT – Instajob.pl” na Facebooku – https://www.facebook.com/groups/847327302453321 #łączmysię ;-). Grupa ma na celu zrzeszać i wspierać osoby, które chcą się przebranżowić do branży IT. Serdecznie polecam szczególnie osobom, które chcą się dowiedzieć czegoś więcej o branży.

Grupa ma na celu stworzenie społeczności użytkowników, którzy wspierają się podczas przebranżowienia, pomagają sobie nawzajem w zdobyciu pierwszej pracy w IT. Zależy mi, aby ta pomoc była wartościowa, szczególnie w dobie nadchodzącego kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Dołączysz? 😉

Jeśli chcesz być na bieżąco z nowościami na blogu, polecam:

Posts created 24

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top